♥ Příjemné tvořivé dny ♥

Z čeho stáčet papírové ruličky

Papírové ruličky na pletení můžeme stáčet z různých druhů papírů. Základem je vždy si na jednom listu zkusit, kde má papír jakoby "osnovu". Je podobný jako látka, musíme zjistit na kterou stranu jsou uložena vlákna a tak potom i papír nařezat, protože pokud papír nařežeme proti vláknům nepůjde nám stáčet a ruličku nevyrobíme.

Použít můžeme například :

  • noviny
  • letáky
  • Zlaté stránky - pokud seženete
  • pokladní pásky
  • hedvábný papír - balí se do něj kytice, prodává se na kg - pro zajímavost je to podkladový papír při tisku vzorů na látky, dovoz ČÍNA
  • papír Havana - prodává se na kg
  • novinový papír v archu - prodává se na kg
  • papír sešitový - prodává se na kg
  • kancelářský papír - tvrdý, každý nestočí
  • průklepový papír buď velikost A4 nebo A3, výrobce Krpa 

A na čem ? Nejlépe na svářečském drátu .... jsou různě silné, používají se podle použitého papíru jeho gramáže a šířky motaného pruhu. Používají se např. 2 mm, 1,6 mm, 1,2 mm.

Dá se také použít také pletací jehlice v krajním případě i špejle, ale z té to nejde moc sundat. 

Dráhy papíru - směr vláken

Při výrobě papíru se vlákna papíroviny orientují převážně ve směru chodu papírenského stroje. Ze vzniklé mateřské role papíru jsou pak vyřezávány archy, které se podle směru vláken rozlišují na archy s úzkou dráhou nebo archy se širokou dráhou. Vlastnosti papíru s rozlišnými dráhami vláken se liší, což je při zpracování papíru mnohdy důležité znát.

Papír je materiál vyráběný zhutněním vlákna. Vlákna papíroviny se při výrobě papíru orientují převážně ve směru chodu papírenského stroje. Ze vzniklé mateřské role papíru jsou pak archy vyřezávány způsobem, který je načrtnut na schematickém obrázku.

řezání archů

Archy, které jsou vyříznuty z mateřské role se podle orientace vláken dělí na archy se širokou dráhou - BB archy z úzkou dráhou - SB. 

BB - Široká dráha: vlákna jsou rovnoběžná s krátkou stranou archu. 
SB - Úzká dráha: vlákna jsou rovnoběžná s dlouhou stranou archu. 

K čemu je důležité vědět, jakou dráhu vláken má arch papíru?

Vlastnosti papíru se s rozlišnými dráhami vláken liší. Například při zatížení tahem je papír po směru vláken pevnější.
Při tisku se papír úměrně s nasáknutím vlhkosti roztahuje. Po směru vláken je změna rozměrů méně citelná, zatímco kolmo ke směru vláken se papír roztahuje mnohem víc. Toto je důležité vědět zvláště při vícebarevném potiskování a soutisku barev.
V knihařství je důležité respektovat dráhu vlákna při ohybu papíru. Vlákno musí být orientováno ve stejném směru jako ohyb, jinak se v místě ohybu zlomí a na hřbetu obálky nepříjemně popraská.
 
 

DSC_0011DSC_0882     Hedvábný papír

 

Zpět do obchodu